Team Victories

 

Event

Years

Team

Highworth Half Marathon

1994

Eric Buckle, Chris Hall, Stephan Naunko, Roy Williams, John Bradbury, Ray Matthews, Mike Stone, Jock MaClean, Wendy Riley, Peter Edington, Lesley Irwin, Mike Hickman

Highworth Half Marathon

1995

John Dooey, Eric Buckle, Nigel Lloyd, Jim Chilton, Sally White, Peter Edington, Stephan Naunko, Bill Hudson, Alex Thomason, Adrian Reynolds, Nick Martin, Mike Hickman

Wycombe Half Marathon Mens Team

1999

Pete Smith, John Dooey, Trevor Hunter, Phil Stephens

Highworth Half Marathon

2000

Trevor Hunter, Peter Edington, Stephan Naunko, Mike Hickman, Margaret Moody, Martin Dean

Bourton on the Water15 Mile

2000

Pete Smith, John Dooey, Trevor Hunter

Ridgeway Relay Ladies Team

2000

Martin Dean, Pat Carter, Ellen Haynes, Gale Charles, Karen Williams, Barabara Webb, Debbie Ridout, Joanne Willock, Alan Gates, Helen Cooper.

Highworth Half Marathon

2001

Trevor Hunter, John Dooey, Sally White, Peter Edington, Nick Martin, Mike Hickman, Debbie Ridout.

Marlow 5

2001

Pete Smith(2nd), Trevor Hunter(5th), John Dooey(16th).

Penn&Tylers Green 7

2001

Pete Smith(3rd), Trevor Hunter(4th), Phil Stephens(7th), John Dooey(9th), Peter Edington(13th)

Ridgeway Relay Ladies Team

2001

Peter Edington, Sue Neale, Liz Davey, Ellen Haynes, Steph Cook, Penny Fisher, Ellen Morris, Trevor Hunter, Debbie Ridout.

Windsor Half Marathon First Athletic Club

2001

Pete Smith(11th), Trevor Hunter(22nd), Duncan Clark(27th), John Dooey(51st).

Blenheim 10K Mens Team

2001

Pete Smith(4th), Trevor Hunter(7th), Duncan Clark(17th), Peter Edington(32nd)

Luton Marathon Ladies Team Prize

2001

Debbie Jones, Penny Fisher, Debbie Ridout, Angie McLoughlin, Jo Payne and Helen Murdoch.

Highworth Half Marathon

2002

Trevor Hunter(1st), John Dooey (2nd), Pete Edington(10th), Trevor Free(18th), Sally White(19th), Nick Martin(20th), John Peerless(22nd), Des Manion, Paul Jennings, Debbie Jones, Stefano Naunko, Mike Hickman, Susan Fenn, Debbie Ridout, Margaret Moody, Russell Fenn.

Ridgeway Relay Ladies Team

2002

Peter Edington, Liz Davey, Sue Neale, Penny Fisher, Debbie Jones, Angie McLoughlin, Jo Payne, Debbie Ridout, Trevor Hunter, Margaret Moody.

Marlow Half Marathon Ladies Team

2002

Alex Richmond, Debbie Jones, Alison McQuarter, Debbie Ridout (Wonder Women).

Luton Marathon Ladies Team Prize

2002

Sally White, Debbie Jones, Margaret Moody.

Highworth Half Marathon Joint winners 2003 3rd Trevor Hunter 1:15:52, 11th Benji 1:23:07, 14th John Dooey 1:23:47, 22nd Peter Edington 1:26:32, 23rd John Peerless 1:26:54, 26th (2nd Lady) Alex Richmond 1:28:04, 34th Nick Martin 1:32:07, John Bradbury 1:33:18, Trevor Free 1:33:21, Des Mannion 1:38:05, Sue Fenn 1:38, Ed 1:42, Mike Hickman 1:45:32, Paul Jennings 1:48, Debbie Ridout 1:52.

Icknield Way Half Marathon  winners

2003

2nd Trevor Hunter 1:20:44, 10th John Dooey 1:27:01, 19th Benji 1:34:31, 31st Trevor Free  1:39:31, 38th Nick Martin 1:43:11, 45th Jock Maclean 1:46:25, 57th Margaret Moody 1:54:03.

Highworth Half Marathon winners 2004 2nd Trevor Hunter 1:14:13, 3rd Roger Porter 1:18:03, 11th Frank Fulcher 1:21:16, 13th John Dooey 1:22:42, 21st (2nd Lady) Sally White 1:26:50, 22nd John Peerless 1:26:51, 24th Benji 1:27:41. 32nd Mike Hollis 1:30:31, 45th Pete Edington 1:34:05, 46th Trevor Free 1:34:05, 69th Des Manion 1:39:50,  73rd Margaret Moody 1:40:34, 74th Sean Ryan 1:40:34, 100th Mike Hickman 1:47:30, 113th Stef Naunko 1:49:52.

Icknield Way Half Marathon  winners

2004

2nd Trevor Hunter 1:20:39, 16th John Dooey 1:34:35, 21st John Peerless 1:36:09, 23rd Dave Leighton 1:36:44.

Wooburn 10k team prize 2004 3rd Trevor Hunter 00:35:43, 6th David Bosley 00:37:37, 15th John Dooey 00:40:52, 18th John Peerless 00:41:40.

Highworth Half Marathon winners

2005

4th Trevor Hunter 1:17:09, 11th Dan Charleston 1:23:30 15th Pete Smith 1:25:25, 20th John Dooey         1:26:42, 31st Danny Fox 1:29:36 (PB), 39th Sally White 1:31:55, 61st         Peter Astles 1:38:17, 67th Trevor Free 1:39:21, 69th James Bateman 1:39:49,  71st Margaret Moody 1:40:42, 73rd Mike Hickman 1:40:03,  78th Des Mannion 1:43:13, 94th Shamus 1:52:04, 96th Mike Blowing 1:53:46, 101st Karen Jenkins 1:56:18, 102nd Micky Middleton 1:56:52.
Wooburn 10k ladies team prize 2005 Sally White, Margaret Moody, Penny Cutler, and Micky Middleton
Ridgeway Relay Ladies Team 2005 3rd 1:11:58 Phil Stephens, 12th 0:54:14 Penny Cutler, 14th 1:18:26 Lydia Davis, 13th 0:49:04 Debbie  Jones, 13th 1:29:53 Samantha Amend, 3rd 1:12:57 Trevor Hunter, 28th         1:32:31 Margaret Moody, 31st 1:32:23 Debbie Ridout, 15th 1:28:09 Julia Downes, 18th, 1:15:10 Sally White
Highworth Half Marathon winners 2006 2nd Trevor Hunter 74:34, 5th Frank Fulcher 77:37 (PB). 14th Phil Stephens 81:49, 18th John Dooey 83:57, 20th Aiden O’Donnell 64:44(PB), 27th Benji 88:17, 36th Mike Hollis 91:32, 50th James Bateman 94:27, 56th Caroline Ward 95:31, 68th Howard Taylor 97:50, 81st Peter Astles 102:30, 86th Debbie Jones 103:53, 91st Mike Hickman 105:23, 93rd Peter Edington 110:07, 99th Martin Dean 115:10, 103rd Debbie Ridout 117:00, 109th Mike Blowing 122:03.
Benson 10k Ladies Team 2006 Debbie Jones 44:28, 60th Margaret Moody 44:28, 108th Debbie Ridout 48:36, 114th Liz Davey 49:02, 158th Lucy Couturier 51:34, 171st Linda Weedon 53:09, 240th Margo Palmer 60:25, 243rd Pat Bromley 60:58, 247th Stella Gwilliam 61:40, 270th Rose Priest 67:48
Icknield Way ladies 10k winners 2006 7th Julia Downes 39:43(First Lady), 21st John Peerless 44:11, 39th Alan Wheeler 47:49, 54th Elle Haynes 51:02, 55th Liz Davey 51:04, 59th Linda Weedon 53:21(First LV55), 74th Angie McLoughlin 55:48, 80th Meg Knight 56:49
Icknield Way mens Half Marathon winners 2006 1st Trevor Hunter 1:16:51, 7th Dan Charleston 1:24:51, 14th Benji 1:34:03, 19th James Bateman 1:35:26, 22nd Trevor Free 1:38:57, 30th Penny Cutler 1:40:35, 59th Margaret Moody 1:49:35 (First LV55)
Princes Risborough 10k Ladies team winners 2006 53rd Penny Cutler 45:34, 66th Jenny Shorrocks 47:18, 79th Margaret Moody 48:38
Chiltern League Div2 Mens Champs 2007 Benji, Brendon Gilbert, Dan Charlseton, Dave Bosley, Dave Sanderson, Frank Fulcher, James Bateman, John Dooey, John Peerless, Martin Fisher, Mike Hickman, Mike Hollis, Nigel Sanderson, Paul Palmer, Phil Stephens, Richard Hubbard , Steve Roberts and Trevor Hunter
Chiltern League Div2 Ladies Champs 2007 Angie McLoughlin, Ann Palmer, Caroline Ward, Debbie Ridout, Deborah Gatesman, Ellen Haynes, Linda Weedon, Lydia Davis, Margaret Moody, Penny Cutler, Sam Amend, Wendy Bates
Icknield Way ladies 10k winners 2007 5th (2nd lady) Julia Downes 40:32, 15th Ellen Haynes (1st Lady35) 48:25, 38th Liz Davey 52:06, 98th Penny Fisher 54:32, 77th Alan Wheeler 59:41, 104th
Icknield Way mens Half Marathon winners 2007 1st Trevor Hunter 79:53, 9th John Dooey (1st V50) 92:18, 14th Benji 96:26, 17th Mike Hollis 96:59, 27th Trevor Free 103:57, 46th Margaret
Wooburn 10k team winners 2007 6th Steve Roberts 39:31, 10th Mike Hollis(1st V50) 41:55, 11th Paul Palmer, 23rd Sally White (1st V40), 33rd Mike Hickman 45:38, 99th Sarah Heath 52:55, 123rd Chris Lansdown 55:16, 180h Sella  Gwilliam 64:27, 185th Alison Alexander 64:58, 195th Craig Atkins 67.29, 201st Rose Priest 72:21
Ridgeway Relay vets champs 2007 23rd John Peerless, 37th Grace Wilson 1:05:24, 14th Mike       Hollis 1:11:52, 19th Margaret Moody 0:44:26, 18th Dave Sanderson 1:23:02, 9th John Dooey 1:12:27, 11th Bryon Heywood 1:02:54, 18th Mike Hickman 1:01:44, 14th Benji 1:18:18, 15th Roger Porter 1:04:38
Icknield Way ladies 10k winners 2008 6th Julia Downes 39:28 (Winning lady), 28th Ellen Haynes 45:13, 63rd Darinka Reilly 52:35, 102nd Donna Howlett 59:01
Wooburn Park 10k ladies team winners 2008 22nd Ellen Haynes 00:43:15,51st (1st lady v50) 482 Margaret Moody 00:46:06,67th 282 Josephine Smith 00:48:32, 94th Michelle Booth 00:51:25,110th Chloe Crabtree 00:52:55,112th Sarah Heath 00:53:15,145th Amanda Gumus 00:56:01,163rd Cheryl Sayer 00:57:27
Wooburn Park 10k mens team winners 2008 7th (1st Vet) 491 Frank Fulcher 00:37:24, 8th Brendon Gilbert 00:38:04, 11th Stephen Roberts 00:38:39, 16th Alfred Benjamin 00:40:59, 21st Michael Hollis 00:42:44,79th Nick Martin 00:49:58,111th Craig Atkins 00:53:13
Marlow Half Marathon ladies team winners 2011 367th Emma Russo 1:46,03, 377th Diana Charles 1:46:49, 513th Tora Stracey 1:51:57, 565th Jackie Ing 1:54.00, 593rd Jo Cassells 1:55:27, 767th Anne Bateman 2:05:31
Tring – Ridgeway run mens team winners 2012 4th (1st Vet40) Frank Fulcher 1:00:47, 10th Trevor Hunter 1:02.51, 18th Gareth Morris 1:05:05, 55th David Rees Hall 1:09:45
Marlow Half Marathon ladies team winners 2012 193rd Penny Cutler 1:44:32, 248th Charolotte Ing 1:47:44, 425th Yvette Rogers 1:57:03, 271st Jacqueline Ing 1:58:58
Marlow Half Marathon ladies team winners 2011 367th Emma Russo 1:46,03, 377th Diana Charles 1:46:49, 513th Tora Stracey 1:51:57, 565th Jackie Ing 1:54.00, 593rd Jo Cassells 1:55:27, 767th Anne Bateman 2:05:31
Tring – Ridgeway run mens team winners 2012 4th (1st Vet40) Frank Fulcher 1:00:47, 10th Trevor Hunter 1:02.51, 18th Gareth Morris 1:05:05, 55th David Rees Hall 1:09:45
Marlow Half Marathon ladies team winners 2012 193rd Penny Cutler 1:44:32, 248th Charolotte Ing 1:47:44, 425th Yvette Rogers 1:57:03, 271st Jacqueline Ing 1:58:58
Penn 7 team winners 2015 7th Steve Knock 44:00, 8th Gareth Morris 44:08, 48th Mark Dewey 55:29, 80th Gareth Ward 55:27, 94th Michael Clare 56:33
Marlow FM 10k team winners 2016 2nd Steve Knock 38:19, 3rd Brendon Gilbert 38:23, 11th Paul Dineen 40:44, 27th Keith Round 45:16
Penn 7 team winners 2016 5th Steve Knock 44:54, 16th Alun Jones 47:40 (1stV50), 24th Mark Dewey 49:42, 92nd Claire Ponsford 57:24, 113th Jacqueline Ing 58:55 
Burford Bolt team winners 2016 4th Trevor Hunter 41:03, 10th David Rees Hall 44:17, 17th Alun Jones 46:43, 29th Soraya Bux 51:39

 

 


Logo2